Geçiş Kontrol ve Biyometrik Sistemleri

Binalarda, insanların yoğun olduğu alanlarda giriş-çıkışların denetlenmesi, yetkili olmayan kişilerin engellenmesi, yüksek güvenliğin sağlanması ve bu bilgilerin elektronik ortamda raporlanabilmesi amacı ile oluşturulmuştur.

Bu sistemler, binanın güvenilirliğini arttırırken, çalışma saatlerinin değerlendirilmesiyle çalışma disiplininin oluşması açısından da somut veriler sunmaktadır.

Yüz Tanıma:

Cihaz, insan yüzünün belli kısımlarını analiz etmekte ve databasede kayıtlı verilerin karşılaştırılmasını yapmaktadır. Yüz Tanıma 2D ve 3D boyutlu algılama yapmaktadır. Üç boyutlu algılama sayesinde fotoğraf göstererek giriş yapmaya çalışanı yetkisiz kişiler engellenmektedir.

Üç boyutlu algılama sayesinde fotoğraf göstererek giriş yapmaya çalışan yetkisiz kişiler engellenmektedir. Yüz tanıma teknolojisinin gelişmesi sayesinde kilo alıp verme, gözlük, şapka, bıyık, sakal vb. değişikliklerden doğan hata payı yüksek oranda azalmıştır.

El & Avuç İçi Damar Tanıma:

Avuç içi Damar Tanıma teknolojisi, avuç içinde bulunan kan damarlarının her insanda farklı olmasından yola çıkılarak keşfedilmiş bir teknolojidir. Diğer teknolojilere oranla en büyük avantajı elin yaralanması durumlarında avuç içi damar yapısı etkilenmediği için çalışmaya devam etmesidir.

İris Tanıma Sistemleri:

İris tanıma işlemi; irisin fotoğraflanması, iris bölgesine özel algoritma kodlarının oluşturulması ve iris kayıtlarının veri tabanında saklanması ile başlatılır. Kişiyi kendisine özel kılan irisin, her insan için ayrı karakteristik yapısı vardır. Dünya üzerinde bulunan her insan gözü eşsizdir. Dünyada aynı irisin olma olasılığı 1/1078 'dir.

Tek yumurta ikizleri aynı DNA yapısına fakat farklı iris yapısına sahiptir, insanın yaşamını yitirmesinin ardından canlılığını en çabuk (3 sn) kaybeden organdır). İris tanıma işlemi; irisin fotoğraflanması, iris bölgesinin process edilerek algoritma kodlarının oluşturulması ve iris kayıtlarının veri tabanında saklanması ile başlatılır. Kimlik saptanmasında iris fotoğrafının çekilmesi, veri tabanında bulunan kayıt ile karşılaştırılarak ve uyumlu ise kullanıcı erişimine izin verilmesi işlemi ile tamamlanır.