Noktasal Isı Tespiti Yapan Termal Kamera Sistemleri

Termal lensli kameralar, özellikle iç mekanlarda noktasal ısı ve yüksek ateş tespitine yönelik kullanılır. Bulaşıcı hastalıkların yayılma riskinin yüksek olduğu zamanlarda stratejik noktalara konumlandırılarak vücut ısısı normal değerlerin üzerinde olan kişilerin çalışma sahasına girmeden engellenmesini sağlar.

Isı ölçümü yapabilen termal kameralar, konumlandırıldığı iç mekanlarda noktasal ısı ölçümü yapar ve yüksek ateşe sahip kişileri tespit eder, sesli ve görsel uyarı verir. Pandemi vb. bulaşıcı hastalıklar ile mücadele ettiğimiz dönemlerde vücut ısısı yüksek olan kişi ve kişilerin çalışma sahasına girmeden algılama yapan termal kamera üzerindeki flash led ve şiddetli ses ikazı ile uyarılarak girişleri engellenir.

Yaklaşık 5 metrelik güvenli bir mesafeden ve 35 derecelik görüş açısı ile algılama yapan termal kameralar vücut sıcaklığı ile ortam sıcaklığını kolaylıkla ayırt edebilir teknolojiye sahiptir. Termal kameralar noktasal ve bölgesel ısı ölçümü yapabilir. Kesintisiz 7/24 video kayıt özelliğine sahip kameralar 6 farklı sıcaklık sınırı belirleyebilir. Termal kameraların tripod ayak, duvar, tavan ve mobil araçlar vb. yerlere montajı yapılabilir.

Ateş ölçer termal kameraların hassasiyetleri istenen sıcaklıkta, genelde 36°C – 37°C üzerinde alarm verecek şekilde ayarlanır. Bu sıcaklık derecesine sahip kişiler kameranın görüş açısına girdiğinde, sesli veya görsel alarm, kayıt vb. fonksiyonlar aktif hale gelerek tespit senaryoları oluşturulur.

Sağlıklı bir insanın vücut sıcaklık dengesi genelde 36°C – 37°C dir. Termal kameralar 37,5°C ve üzeri insan sıcaklığında alarm vermektedir. 37,5°C ve üzeri sıcaklığa sahip kişiler kameranın görüş açısına girdiğinde, sesli ve/veya görsel alarm oluşturur.  İlgili alarmlar belirlenen bir mail adresine yönlendirilerek bildirimler tüm yetkililere ulaştırılabilir. Termal kameralar alarmlı görüntü ve videoları kayıt altında tutabilir.

Termal Kameraların Özellikleri:

  • Bulaşıcı hastalıkların yayılma hızlarını düşürür ve koruma sağlamaya yardımcı olur.
  • İlave yazılım ile kişilerin ateş ölçüm kayıtları oluşturulabilir.
  • Basit, hızlı ve pratik kurulma sahiptir.
  • Tripod aparatı sayesinde istenildiği zaman başka bir yere konumlandırılabilir.
  • Mevcut Access kontrol ya da biyometrik sistemlere kolayca entegre edilebilir.

Görünür ışığın spektrumu aslında, maddenin içinde hareket eden geniş bir algılanabilir sinyal (veya dalga) bandının küçük bir bölümüdür. Elektromanyetik spektrumda, her biri benzersiz bir dalga boyuna sahip çeşitli görünmez dalga türlerinden gelen radyasyon içeriği bulunur. Termal radyasyon bunlardan biridir ve görünür ışıktan daha uzun dalga boylarına sahiptir, dolayısıyla genel olarak insan gözüyle görünmez.

Mutlak sıfırın üzerinde bir sıcaklığa sahip her nesne, algılanabilir miktarda radyasyon yayar. Bir nesnenin sıcaklığı ne kadar yüksekse yayılan radyasyon miktarı da o kadar yüksek olur. Nesneler arasındaki sıcaklık farklarından yararlanan termal kameralar, görünmez termal radyasyonu ısı bölgesi görüntüleri şeklinde "görünür" hale getirir.

Termal kameraların görüntü üretimi, aydınlatma koşullarından (çok düşük ışık ya da hiç ışık olmayan durumlar) etkilenmez. Ve termal kameralar, görünür ışıklı görüntülemeyle karşılaştırıldığında sis, duman, yağmur ve kar gibi hava koşullarından çok daha az etkilenir; böylece neredeyse her ortamda ve her zaman çalışabilirler.

Termal görüntüleme, video içerik analizi (VCA) için gerçek bir avantaja sahiptir; nesneleri, uzak mesafelerde bile arka planda oldukça iyi bir şekilde öne çıkan net ana hatlarla işler. Kullanıcılar, hat geçişi, izinsiz giriş, bölge girişi ve bölge çıkışı gibi eylemleri yüksek hassasiyetle algılamak için VCA kurallarını kolayca ayarlayabilir.

Termal görüntülemede yaşanan hızlı teknolojik değişiklikler son zamanlarda, termal ürünlerin maliyetinde düşüşe ve tüm endüstrilerdeki uygulamalarında hızlı bir genişlemeye neden oldu.Termal görüntüleme, nispeten kısa bir süre içinde niş pazarlardan halk pazarlarına kadar uzanmıştır.

Termal görüntüleme; ordu, emniyet teşkilatı ve sıcaklık ölçümündeki geleneksel uygulamalarından orman yangınlarını önleme, ürün yakma izleme, iç mekan yangını önleme, çevre savunması, sınır savunması, sahil savunması ve akıllı ulaştırma gibi yeni alanlara doğru hızla genişliyor. Çevresel uyarlanabilirliğinin ve uzun menzilli algılama özelliklerinin tam kullanımı odak noktası haline gelmektedir.

Bu patlama yaratan pazar; detektörler, lensler ve SoC'ler gibi çok çeşitli teknolojik yeniliklerin yanı sıra üretim süreçlerindeki yeniliklerden de yararlanıyor. Artık, endüstriyel sıcaklık ölçümü, el tipi sıcaklık ölçümü, sürüş yardımı, tıbbi hizmetler veya insansız hava araçlarının ve akıllı telefonların çevre birimleri için minyatür, akıllı termal ürünler piyasaya sürülüyor. Bazı sektörler termal teknoloji uygulamasında güçlü yenilikler görmektedir. Uygulamaların çeşitlendirilmesi, termal görüntüleme pazarını genişletmeye ve bu uzman sektördeki sürekli büyümeyi hızlandırmaya devam edecek.