Plaka Tanıma Ve Rfid Tag Li Araç Geçiş Sistemleri

Plaka Tanıma Sistemi kameralardan elde edilen araç görüntüsünün üzerinde plaka bölgesi tespit edilerek ve ayrıştırılarak, plaka üzerinde bulunan karakterlerin optik karakter tanıma (Görüntü İşleme) yöntemleri ile okunması işlemidir.

Projeye göre değişik uygulamaları olup, uygulamaya özel algoritma ve donanım yapısının bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemdir. RFID’yi oluşturan bileşenler radyo frekansı ile haberleşmektedir. RFID; okuyucu, etiket ve anten olmak üzere 3 temel bileşenden oluşur.

Otopark Çözümlerinde bu bileşenler UHF RFID Anten Okuyucu ve UHF Etiketten oluşur. Okuyucular; araç camlarına yerleştirilmiş etiketler sayesinde araca ait bilgileri, radyo dalgalarını kullanarak sayısal bir kod şeklinde alan bileşendir. Etiketler; bilgileri saklayan bileşendir. Etiket ve okuyucu arasındaki iletişim antenler aracılığı ile gerçekleşir.

Giriş – Çıkış / bekleme sürelerini azaltır. Trafik sıkışıklığını önler. Giriş ve çıkışlarda güvenliği sağlar. Giriş kartları, araç etiketleri, uzaktan kumanda vs. kullanım ihtiyaçlarını ortadan kaldırır. İşletim maliyeti yoktur.

Gerektiğinde bariyer ve buna benzer geçiş kontrol sistemleri ile entegre olabilir. Kayıtlı olan ve ya geçiş yetkisi bulunan araçlar için otomatik bariyer devreye girer. Kayıtlı olmayan ve geçiş yetkisi kısıtlanan araçlar için istenirse sesli ve görsel alarm üretilir. Otopark kontrolü, yoğunluk ölçümleri Operatör müdahalesini engelleme vs.