Güvenlik Kamera Sistemleri

Konut, işyeri, tesis vb. tüm açık ve kapalı mekanların güvenlik amacıyla izlenmesi ve kayıt altına alınması için kullanılan Analog HD, IP (Network) Kameralar, Dijital/Network Kayıt cihazlarından oluşan sistemlerdir. Güvenlik kamera sistemleri, güvenlik, iş geliştirme, kontrol amaçlı yaygın olarak kullanılan sistemlerdir.

Uzaktan veya yerel görüntü izleme ve kayıt maksadı ile kullanılan kamera sistemidir.

Bir olay durumunda olayın nasıl gerçekleştiğine dair bir delil oluşturmanın yanı sıra gerek yerelde gerek uzaktan izlenerek yerleşke çevresindeki güvenlik durumunun takip edilmesine yardımcı olur.

  • Tüm görüntülerin 7/24 kayıt edilmesi
  • Yüksek çözünürlük
  • Görüntülere güvenli uzaktan erişim
  • Video ile Alarm Doğrulama ve Video ile Uzaktan Devriye Hizmeti

Teknolojinin hızla gelişmesi ile, günümüzde Kapalı Devre TV Sistemleri, güvenlik amacının yanı sıra; satış, personel performansı kontrolü, iş geliştirme gibi farklı fonksiyonları denetleme amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Kapalı Devre TV Sistemi tek bir noktadan farklı mekanların izlenmesini ve kayıt altına alınmasını da mümkün kılmaktadır.

Güvenlik teknolojilerinin çok hızlı bir biçimde gelişmesi sayesinde, güvenlik kameraları; satış, personel performans ve verimlilik kontrolü, iş geliştirme, kişi sayma, akıllı video analiz kurguları, akıllı denetleme vb. amaçlarıyla da kullanılmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri tek bir noktadan veya birden çok farklı lokasyondan da izleme ve kayıt olanakları sunmaktadır.

Projelerin ihtiyacı ve bütçesi doğrultusunda ekonomik analog hd kameralardan yüksek çözünürlüğe sahip (64 MP) ve video analiz kabiliyetli IP kameralara kadar geniş bir ürün opsiyonu bulunmaktadır. İlgili sistemler alarm sistemleri, çevre güvenlik sistemleri, yangın algılama sistemleri, geçiş kontrol sistemleri, dışında POS cihazları, para sayma makinaları vb. sistemlerle entegre edilebilmektedir.

Kamera sayısı fazla olan projelerde altyapı ve işletme maliyetlerindeki avantajlar, IP tabanlı kameralara tüm üreticilerin ciddi ARGE yatırımları, Network ağ yapılarının yüzlerce kameradan gelen yüksek boyutlu verileri taşıyabilecek güçlenmiş ve internet veri taşıma hızlarının yüksek olması, IP kameraların yüksek çözünürlüklü kaliteli görüntü sağlaması sebebiyle IP tabanlı güvenlik kameralar daha çok tercih edilmektedir.

IP tabanlı güvenlik kameralar yüz tanıma, kişi ve nesne sayma, sınır güvenliği, şüpheli nesne, bölge ihlali, takip modülü, yoğunluk haritası, kayıp obje algılama, yön takibi vb. akıllı video analiz kurguları sayesinde oluşabilecek tehditleri önceden algılayarak tüm kullanıcılara aynı anda uyarı alarm’ı (görsel ve sesli) üreterek haber verir.

İlgili alarma müdahale etmek için uzaktan sesli uyarı (canlı veya otomatik anons) ve yüksek şiddetli ışık uyarıları alarm noktasına gönderilebilir. Akıllı video analiz kurguları sayesinde tehdit olmadığı sürece aktif olarak kamera görüntülerinin izlenmesine gerek kalmaz. Yapılan araştırmalarda; güvenlik operatörünün konsantrasyonu 15 dakika ekranlardaki görüntülerin izlenmesi durumunda görüntünün %50’ye yakınını kaçırıldığını, 20 dakika sonra ise bu oranın %90’nın üstüne çıktığı tespit edilmiştir.

Tüm IP tabanlı biyometrik okuyucular, yangın ve hırsız algılama sistemleri, ses anons sistemleri, plaka takip sistemleri,  ve kartlı kontrollü geçiş sistemleri ile entegre çalışabilir.